1. JAK ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM?
1. Co to jest wolontariat Europejskiego Korpusu Solidarności?
Europejski Korpus Solidarności (EKS) wolontariat jest szansą, wzięcia udziału w zagranicznym projekcie społecznym, dla każdego młodego człowieka (od 18-go do 30-go roku życia), niezależnie od płci, rasy, narodowości, wyznania, przekonań politycznych czy stanu zdrowia.
W wolontariacie możesz uczestniczyć również i Ty!
W ramach projektu EKS wykonuje się dobrowolną, bezpłatną, świadomą pracę na rzecz społeczności lokalnych podczas zagranicznego projektu, który trwa od 2 do 12 miesięcy.
Nie musisz mieć żadnych kwalifikacji ani doświadczenia, nie musisz znać języka obcego na określonym poziomie. Najważniejsze są silna motywacja, wiek i miejsce stałego pobytu.
Jeśli chcesz zostać wolontariuszem lub wolontariuszką zostań członkiem Europejskiego Korpusu Solidarności https://europa.eu/youth/solidarity_pl.
Zgłoś się do Organizacji Wspierającej (Wysyłającej), tj. Fundacji Integracji Społecznej- Prom oraz znajdź zagraniczną Organizację Goszczącą i odpowiadający Ci projekt https://europa.eu/youth/volunteering_en
W projekcie EKS można uczestniczyć tylko jeden raz. Wyjątek stanowią projekty krótkoterminowe (do 2 miesięcy)– po których, w niektórych przypadkach, możliwy jest udział w projekcie długoterminowym.
2. Gdzie mogę zrealizować EKS?
Zrealizowanie wolontariatu EKS jest możliwe we wszystkich krajach UE, krajach uczestniczących spoza Unii: Turcja, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, oraz w krajach partnerskich sąsiadujących- Bałkany Zachodnie: Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Czarnogóra/ w krajach Partnerstwa Wschodniego: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Terytorium Ukrainy/ w Federacji Rosyjskiej / w krajach południowego regionu Morza Śródziemnego: Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Libia, Maroko, Palestyna, Syria, Tunezja).
3. Kto może wziąć udział?
Każdy w wieku od 18 do 30 lat, kto chciałby przeżyć niesamowity czas, zdobyć doświadczenie, poznać wyjątkowych ludzi!
4. Jak długo trwają projekty?
Projekty trwają od 2 do 12 miesięcy (najczęściej od 6 do 12). Musisz odbyć również trening przed wyjazdem, po przyjeździe i ewaluację środkową.
5. Jakie muszę ponieść koszty?
Koszty są niewielkie- gdyż Unia Europejska opłaca prawie wszystkie wydatki! Nie musisz martwić się o koszt zakwaterowania, ubezpieczenia, podróży (możesz być poproszony o pokrycie kosztów przejazdu jeśli cena biletu przewyższy nasz budżet), jedzenia! Dodatkowo masz zapewnione szkolenie językowe w kraju, do którego pojedziesz oraz kieszonkowe na drobne wydatki (aktualne stawki dostępne w przewodniku po programie w części dot. wolontariatu).
Jeszcze więcej informacji znajdziesz tutaj: https://eks.org.pl/wolontariat-mlodziez/
lub w aktualnym przewodniku https://eks.org.pl/documents/
Jak zostać wolontariuszem krok po kroku:
Najpierw znajdź organizację goszczącą i wspierającą!!!
Krok 1: Dowiedz się, jak najwięcej o EKS, dołącz do Korpusu https://europa.eu/youth/solidarity_pl , znajdź projekt = organizację goszczącą.
Zajrzyj do internetowej bazy danych na stronie https://europa.eu/youth/volunteering/organisations_en
Tu znajdziesz organizacje i opisy opracowanych przez nie projektów dla wolontariuszy. Jeśli znasz język angielski, zapoznaj się z tymi propozycjami i zanotuj numery interesujących Cię projektów. Jeśli nie pomożemy Ci w tym.
Krok 2: Znajdź Organizację Wspierającą = Wysyłającą
Jesteś na dobrej drodze! Fundacja Integracji Społecznej- Prom może być twoją organizacją wspierającą i może pomóc Ci przy wyjeździe. Skontaktuj się z nami napisz maila, zadzwoń i umów się na spotkanie informacyjne.
Uwaga! Procedura wyboru, znalezienia projektu, aplikowania o fundusze oraz przygotowania do wyjazdu trwa co najmniej kilka miesięcy. Zgłoś się do nas minimum pół roku przed planowanym wyjazdem!!!
Krok 3: Zgłoś swoją kandydaturę
Znalazłeś projekt, który Cię interesuje? Przekonaj Organizację Goszczącą, że będziesz doskonałym wolontariuszem. Wyślij wymaganą dokumentację (zazwyczaj jest to CV i list motywacyjny, czasem wymagane jest wypełnienie specjalnego formularza).
Krok 4: Czekaj cierpliwie
Czekaj cierpliwie na wyniki. Rekrutacja może potrwać około 2 miesięcy. W razie odmowy, głowa do góry! Wspólnie z Organizacją Wspierającą poszukaj innego projektu i jeśli Ci zależy próbuj aż do skutku.
Krok 5: Zostałeś/aś zakwalifikowany/a
Okazało się, że jesteś zakwalifikowany na wolontariat? Możesz przygotowywać się do wyjazdu! Koniecznie skontaktuj się od razu ze swoją Organizacją Wspierającą, pomożemy Ci w przygotowaniach.
Od momentu zakwalifikowania Cię do chwili wyjazdu upłynie od 4 do 6 tygodni. Ten czas potrzebny jest na załatwienie wszelkich formalności, czyli na podpisanie umowy(tzw. Volunteering Agreement), wyrobienie paszportu, wizy, załatwienie ubezpieczenia itp. Koordynator/ka EKS w Organizacji Wspierającej zadba o odpowiednie przeszkolenie związane z przystosowaniem się do życia w innej kulturze, odpowie na Twoje wszelkie pytania.
Krok 6: TWÓJ PROJEKT EKS W TOKU
Pamiętaj jesteśmy z tobą, wspieramy Cię także na wyjeździe. Będziemy kontaktować się mailowo lub telefonicznie, jeśli będziesz miał problemy zgłaszaj się do nas natychmiast.
Krok 7: I po wolontariacie
Po zakończonym projekcie wolontariatu możesz przekazywać nabyte umiejętności i dalej pracować społecznie w ramach działań Twojej Organizacji Wspierającej – czyli w Fundacji Prom z naszym zespołem, lub innych organizacji pozarządowych w Polsce.
Korzyści dla wolontariusza:
- wniesiesz wkład w codzienną pracę organizacji, która zajmuje się społecznie istotnymi tematami;
- poznasz możliwości działania w społecznościach lokalnych;
- poznasz nowe kultury i tradycje;
- zdobędziesz nowe doświadczenie i kompetencje, umiejętności twarde i miękkie np. językowe, społeczne i obywatelskie, informatyczne, umiejętność uczenia się;
- dzięki zdobytemu doświadczeniu zwiększysz swoje szanse na rynku pracy;
- wyjdziesz poza swoją strefę komfortu, będziesz pracować na rzecz innych i walczyć z nierównościami społecznymi;
- zwiększysz swoją motywację do dalszego zaangażowania się w działania solidarnościowe;
- poznasz i zrozumiesz, czym są europejskie wartości w praktyce
Co wolontariusz ma zapewnione?
– szkolenia: szkolenie przygotowawcze (przed wyjazdem za granicę), szkolenie wprowadzające (wkrótce po przyjeździe do kraju goszczącego), spotkanie pośrednie (ewaluacyjne) w połowie trwania projektu,
spotkanie ewaluacyjne po zakończeniu projektu.
– może mieć kursy i szkolenia przed i w czasie trwania projektu (kurs językowy, kursy praktyczne, …)
– pokrycie wszystkich kosztów pobytu: refundację kosztów podróży, refundację ew. kosztów wizowych, szczepień i zaświadczeń lekarskich, materiały niezbędne do wykonywania zadań, finansowanie kosztów zakwaterowania, wyżywienia i transportu lokalnego, opiekę ubezpieczeniową w ramach specjalnego pakietu, kieszonkowe na prywatne wydatki (różne stawki w zależności od kraju pobytu).
– inne: pomoc merytoryczną i wsparcie ze strony przydzielonego opiekuna (tzw. mentora)
– możliwości kontynuacji działań o charakterze międzynarodowym:
np. wymiany międzynarodowe w ramach Erasmus+ https://erasmusplus.org.pl/akcje/akcja-1-mlodziez/
praca i staże zawodowe https://eks.org.pl/praca-staze-zawodowe-mlodziez/)
projekty solidarności https://eks.org.pl/projekty-solidarnosci-mlodziez/
– certyfikat z Komisji Europejskiej – Youthpass, który potwierdza zdobyte umiejętności na zakończenie działania EKS
– dwa dni urlopu na miesiąc pobytu na wolontariacie.
Ważne!!! jest byś postarał/ a się aktywnie szukać miejsca goszczenia ciebie jako wolontariusza i pomagał/a w przygotowaniu projektu.
Możesz liczyć na naszą pomoc ale nie załatwimy wszystkiego za ciebie. Oczekujemy od przyszłych wolontariuszy zaangażowania w całym procesie, w ten sposób ty wiele się uczysz a my widzimy, że komuś naprawdę zależy by wyjechać.
Ważne!!! Aby móc cię wspierać przed, w trakcie projektu i po przyjeździe chcemy cię poznać.
Uważamy, że współpraca będzie bardziej skuteczna jeśli poznamy się nawzajem. Nie chcemy współpracować z wirtualnymi obiektami z Internetu tylko z żywymi ludźmi w związku z tym nie wysyłamy nikogo kogo wcześniej nie poznaliśmy!!!
Powodzenia!!!